گاو نژاد بروان سوییس یکی از مشهورترین گاوهای شیری در جهان است که زادگاه اصلی آن را کشور کوههای آلپ در کشورهای سوییس میدانند. این نژاد از نظر جثه نیز به عنوان دومین گاو جهان پس از گاو هلشتاین قرار دارد. مهمترین ویژگی گاو براون سوییس تولید شیر بالا و باکیفیت است که موجب شده است که گاو این نژاد در بسیاری از کشورهای جهان پرورش داده شود. در این مقاله با تمام خصوصیات این نژاد گاو مشهور و سود آور آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

تاریخچه پرورش گاو نژاد بروان سوییس

همانطور که اشاره شد زیستگاه اولیه گاوهای براون دامنه های سرسبز رشته کوههای آلپ بوده است. این گاوها به دلیل زندگی نژاد اولیه آنها در شرایط سخت کوهستان بدنی قوی و محکم دارند و میتوانند شرایط مختلف جوی مانند سرما و گرما را تحمل کنند. این گاوها در برابر عوامل بیماری زا نیز بسیار مقاوم هستند. در قرن نوزدهم و در سال ۱۸۶۹ میلادی، ۲۵ گاو نر و ۱۴۰ گاو ماده از این نژاد به ایلات متحده برده شد و در آنجا با نژادهای دیگر تلاقی داده شد. امروزه این نژاد مشهور و پر سود در بسیاری از کشورهای جهان پرورش داده میشود.

خصوصیات ظاهری

گاو نژاد براون سوییس معمولا قهوه ای روشن یا تیره است و در برخی از این گاوها نیز لکه های سفیدی در ناحیه بالای شکم و وسط منگوله دیده میشود که در این صوت برای پرورش و سودآوری چندان مناسب نخواهند بود. از دیگر خصوصیات ظاهری این گاوها میتوان به داشتن جثه ای بزرگ، گوش های خزدار و وجود موهای روشن در پوزه و اطراف گوشها اشاره کرد.

خصوصیات تولیدی

همانطور که در ابتدا گفتیم گاو هلشتاین دومین گاو پر شیر در جهان است که سالانه در حدود ۹۰۰۰ کیلوگرم شیر تولید میکند. شیر این گاوها حاوی %۴ چربی و %۳٫۵ در صد پروتئین است. پنیر تولید شده از این شیر بسیار خوش طعم بوده و شهرت جهانی دارد. این گاوها یکی از سنگین وزن ترین نژادهای گاو هستند که به دلیل طعم بسیار خوب این گوشت میتوان این گاوها را با هدف تولید گوشت نیز پرورش داد. گاو نر بالغ نژاد براون سوییس وزنی در حدود  909 کیلوگرم و گاو ماده بالغ این نژاد وزنی در حدود ۶۳۶ کیلوگرم دارد. گوساله بروان نیز به طور متوسط ۴۱ کیلوگرم وزن دارد.

خصوصیات تولید مثلی

گاونژاد براون سوییس در مقایسه با دیگر نژادهای گاو دوره بارداری طولانی داشته که تقریبا ۲۹۲ روز طول میکشد.

ویژگی های گاو نژاد براون سوییس

این گاوها دامهایی منعطف و مقاوم هستند که به راحتی میتوانند با شرایط جغرافیایی مختلف سازگاری پیدا کرده و در شرایط سخت و با کمبود غذا نیز به زندگی ادامه دهند. این گاوها به راحتی با حیوانات اهلی دیگر مخصوصا گاوهای هلشتاین و نیوجرسی سازگار میشوند. این گاوها در شرایط بر محیطی میتوانند زندگی کنند و نسبت به گرما و سرما مقاوم هستند. گاوهای براون سوییس طبیعتی آرام داشته و به راحتی رام میشوند.

کیفیت شیر گاو نژاد براون سوییس

شیر تولیدی این نژاد یکی از خوش طعم ترین و بهترین شیرهای گاو در جهان است که زنجیره اسید چرب طولانی تری نسبت به شیر دیگر گاوها دارد. همین ویژگی موجب شده که گلبول های چربی این شیر کوچکتر بوده و خامه بدست آمده از این شیر باکیفیت تر باشد و این شیر شیری بسیار ایده آل برای تولید پنیر باشد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

3 دیدگاه

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه · مارس 2, 2022 در 12:33 ب.ظ

بسیار مفید و جالب بود تطابق این نژاد با اقلیم ایران خود جای بحث دارد خصوصا اقلیم اصفهان

Coltiva Technologic Inc · آوریل 28, 2022 در 1:45 ب.ظ

Really informative site.Really looking forward to read more. Want more.

Coltiva Technologic Inc · می 28, 2022 در 7:57 ب.ظ

This article impresses me with its well-researched material and good writing

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.