آشنایی با گاو نژاد مونت بلیارد

آشنایی با گاو نژاد مونت بلیارد

گاو نژاد مونت بلیارد یکی از بهترین و مشهورترین نژادهای گاو در جهان است که آن را بومی کشور فرانسه میدانند. خاستگاه اصلی این گاوها به منطقه ای مرتفع در کوههای ژورا واقع در ناحیه برن کشور سوئیس باز میگردد.

گاو نژاد مونت بلیارد دیکی از نژادهای شیری برتر در جهان است که بیشتر با هدف تولید شیر و فرآورده های لبنی پرورش داده می شود. این گاوها از نظر تولید گوشت نیز سودآوری خوبی داشته و همین مساله موجب شده که گاو مونت بلیارد به عنوان یک نژادی شیری-گوشتی شناخته شود. این نژاد به دلیل تولید کمی و کیفی بالای گوشت و شیر در سراسر جهان مشور است.

پرورش گاو نژاد مونت بلیارد در ایران

بیشترین تراکم جمعیت گاو مونت بلیارد در کشور فرانسه است به طوری که رتبه دوم را در میان گاوهای شیری فرانسوی دارند. گاو مونت بلیارد به دلیل ویژگی های ارزشمند و سودآوری بالایش هم اکنون در اغلب کشورهای جهان پرورش داده می شود که از مهمترین آنها میتوان به کشورهای فرانسه، استرالیا، آرژانتین، آلمان، بلژیک، الجزایر، برزیل، اسپانیا، آمریکا، ایرلند، ایتالیا، کاستاریکا، انگلستان، جزایر قناری، شیلی، کلمبیا، گواتمالا، لوکزامبورگ، روسیه، هلند، لهستان، پرتغال، چکسلواکی، رومانی، یوگوسلاوی، مکزیک، نیوزلند، سنگال، اسلواکی، سوئیس، تونس، ترکیه و ایران اشاره کرد.

در کشور ایران نیز جمعیت قابل توجهی از این نژاد در گاوداری ها پرورش داده می شوند که بیشترین تراکنش آن در استان های تهران، بوشهر، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، گلستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه است.

خصوصیات تولیدی گاو مونت بلیارد:

 • میانگین طول دوره شیردهی: ۳۰۵ روزه
 • میانگین تولید شیر در طی یک دوره: حداقل ۱۰ هزار کیلوگرم (برای مثال ۱۵۰ راس از این گاوها میتوانند در طول عمر خود بیش از ۱۰۰ تن شیردهی داشه باشند).
 • میانگین درصد چربی شیر: ۳٫۸
 • میانگین درصد پروتئین شیر: ۳٫۶
 • میانگین وزن گوساله های جوان در سن ۱۸ تا ۲۰ ماهگی: بین۳۸۰ تا ۴۳۰ کیلوگرم که بسیار قابل توجه می باشد.
 • میزان افزایش وزن روزانه گوساله مونت بلیارد: حدودا ۱۵۶۰ گرم
 • میانگین تولید گوشت نژاد مونت بلیارد: ۳۵۲ کیلوگرم (در حالیکه میانین تولید گوشت گاوهای هلشتاین حدودا ۳۲۰ کیلوگرم است). همین وزن بالا موجب شده که گاوهای حذفی این نژاد را بتوان مدت کوتاهی پس از شیرگیری به کشتارگاه فرستاد.

خصوصیات تولیدی گاو مونت بلیارد:

در ادامه لیستی از وزن گوساله های نر و ماده مونت بلیارد از زمان تولید تا ۱۶ ماهگی مشاهده میکنید:

وزن در زمان تولد (گوساله ماده ۴۰ کیلوگرم و گوساله نر ۴۵ کیلوگرم)

وزن در ۱ ماهگی: ( ماده ۶۰ کیلوگرم و نر ۷۰ کیلوگرم)

وزن در ۲ ماهگی: ( ماده ۸۰ کیلوگرم و نر ۱۰۰ کیلوگرم)

وزن در ۳ ماهگی: ( ماده ۱۰۰ کیلوگرم و نر ۱۳۰ کیلوگرم)

وزن در ۶ ماهگی: ( ماده ۱۸۰ کیلوگرم و نر ۲۲۰ کیلوگرم)

وزن در ۱ سالگی: ( ماده ۳۲۰ کیلوگرم و نر ۴۸۰ کیلوگرم)

وزن در ۱۶ ماهگی: ( ماده ۴۰۰ کیلوگرم و نر ۶۸۰ کیلوگرم)

وزن تلیسه ها در زمان تلقیح: ۴۰۰ کیلوگرم (یعنی سن مناسب تلیسه ها برای تلقیح ۱۶ ماهگی است).

آشنایی با گاو نژاد مونت بلیارد

خصوصیات تولید مثلی نژاد مونت بلیارد:

گاو نژاد مونت بلیارد از نظر درصد باروری از سایر گاوهای شیری برتر است. آمارها نشان میدهد که درصد باروری گاو نژاد مونت بلیارد ۶۱ درصد بوده اما این درصد برای نژاد های هلشتاین و نورماند و هلشتانی کمتر ایرلندی بوده و به ترتیب ۵۱، ۴۳، ۳۲ درصد است.

ازدیگر ویژگی های تولید مثلی گاو نژاد مونت بلیارد میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • طول عمر تولیدی بالایی نسبت به دیگر نژادهای گاو شیری
 • تعداد باروری بالا به حدی که ۳۰ درصد این گاوها در طول زندگی خود ۵ بار آبستن می شوند. این درصد برای دیگر گاوهای شیری کمتر بوده و حدودا ۲۲ درصد است.
 • شانس رسیدن به حاملگی های هشتم به بعد در این نژاد بسیار بالاست.
 • شانی باروری در این نژاد ۵% الی ۱۰ %‌ از دیگر نژاد ها بیشتر است.

آشنایی با گاو نژاد مونت بلیارد

خصوصیات تولید مثلی نژاد مونت بلیارد:

نژاد مونت بلیارد کمتر دچار سخت زایی می شود و به دلیل پائین بودن تعداد سلولهای سوماتیک در این نژاد ورم پستان به ندرت دیده می شود. در سال های اخیر در این نژاد برنامه های اصلاح نژادی نیز صورت گرفته است که با نتایج بسیار خوبی همراه بوده است.

گاو نژاد مونت بلیارد مقاومت محیطی بسیار خوبی دارد به گونه ای که در محیط هایی با دمای متغیر نیز دوام می آورد و به همین دلیل در محیط های گرمسیری مقاومت بیشتری نسبت به نژاد هلشتاین دارد. از آن جایی که بیشتر مناطق ایرانی آب و هوایی گرم دارد این نژاد جایگزینی مناسب برای نژادهای حساس به گرما است.

پرورش نژاد گاو مونت بلیارد هم برای سیستم گاوداری صنعتی و هم برای سیستم گاوداری نیمه صنعتی و روستایی یکی از پرسودترین برنامه های پرواربندی می باشد.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *