آشنایی با گوسفند نژاد های لند

آشنایی با گوسفند نژاد های لند

گوسفند نژاد های لند یکی از مشهورترین و بهترین نژادهای گوسفند در جهان است که مقاومت بالای آن در شرایط سخت محیطی بارزترین ویژگی این نژاد به شمار می آید. خاستگاه گوسفندان های لند منطقه ای کوهستانی در اسکاتلند است اما هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان پرورش داده می شوند.

در گذشته دامداران این گوسفندان را به راحتی در آب و هوای کوهستان های اسکاتلند پرورش میدادند زیرا این گوسفندان بدون نیاز به غذای تکمیلی و یا استفاده از پناهگاه نیز میتوانستند به زندگی ادامه دهند. این گوسفندان قدرت شیردهی بالایی دارند.

مشخصات ظاهری گوسفند های لند

صورت گوسفندان های لند سیاه رنگ بوده و هم و قوچ و هم میش آن دارای شاخ هستند. البته میش این نژاد شاخ های کوتاهتری نسبت به قوچ آن دارد. شاخ های این گوسفندان سنگین، دراز و پیچ خورده است.

صورت و ساق این گوسفندان سیاه رنگ و بعضا دارای لکه های رنگی بوده و فاقد پشم هستند.

پشم این گوسفندان ارزش بالایی داشته و برای تهیه قالی، تشک و کاموا کاربرد دارد. پشم این نژاد از تارهای ضحیمی با طول ۲۰ تا ۳۸ سانتیمتر تشکیل شده است. این پشم ترکیب خاصی داشته و همین ویژگی موجب شده که این گوسفندان بتوانند تغییر درجه حرارت و طوفان و هوای سرد را به آسانی تحمل کنند.

پشم گوسفند های لند در سطح بیرونی ضخیم و سرد و در سطح داخلی و مجاور بدن ظریف و گرم است و همین ویژگی این حیوان را در برابر تغییرات آب و هوایی شدید مقاوم کرده است. گوسفند نژاد هایلند یکی از مشهورترین نژادهای پشم ضخیم در دنیاست.

آشنایی با نژاد گوسفند های لند

این گوسفندان جثه ای کوچک و عضلانی داشته و به همین دلیل بسیار چابک و تند و تیز هستند.

خصوصیات وزنی گوسفند های لند

میانگین وزن قوچ نژاد های لند در هنگام بلوغ: ۷۵ کیلوگرم

میانگین وزن میش نژاد هایلند: ۶۰ کیلوگرم


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *