امروزه با پیشرفت تکنولوژی به راحتی می توانید اقدام به اصلاح نژاد گاو کنید. با اصلاح نژاد گاو توسط تلقیح مصنوعی گاو امکان افزایش شیردهی و باروری گاوها زیاد است. شما می توانید به راحتی بدون نیاز به پرورش گاو نر و انجام عملیات جفت گیری گاو نر و ماده با خرید اسپرم گاو عملیات جفت گیری را به روش تلقیح مصنوعی انجام دهید. انتخاب بهترین اسپرم گاو برای تلقیح مصنوعی گاو لازم و حیاتی است زیرا اصلاح نژادی گاو همچنین باروری گاو به روش تلقیح مصنوعی افزایش پیدا می کند.

نحوه اسپرم گیری از گاو

برخی از مراکز یا گاوداری ها با پرورش گاو نر هنگامی که گاو اقدام به جفت گیری می کند با استفاده از وسایل خود اسپرم گیری را انجام می دهند در جای خوبی نگهداری می کنند. بهترین نژاد گاوهای جهان شامل گاو هلشتاین و سمینتال است که شیردهی آنها بیشتر است از این رو با گرفتن اسپرم گاو هلشتاین یا سمینتال و فروش اسپرم گاو به دیگر کشورها سود کلانی به دست می آورند.

اگر شما قادر به خرید گاوهای نر هلشتاین یا سمینتال نیستید می توانید با خرید گاو ماده هلشتاین و همچنین خرید اسپرم گاو از کشورهای دیگر روش تلقیح مصنوعی را روی گاوها اجرا کنید.

نحوه اسپرم گیری گاو

فواید روش تلقیح مصنوعی گاو

 1. نیازی به پرورش گاوهای نر نیست
 2. روش تلقیح مصنوعی باعث افزایش طول عمر گاو نر می شود.
 3. اسپرم گاو قابلیت باردار کردن ۴۰۰۰۰ الی ۶۰۰۰۰ گاو را در سال دارد.
 4. مدت زمان تلقیح مصنوعی کوتاهتر از تلقیح طبیعی است.
 5. انجام تلقیح مصنوعی باعث کاهش انتقال بیماری از گاو های نر به گاو ماده می شود.

اسپرم گاو خارجی بهتر است یا ایرانی

بهتر است برای انتخاب و خرید بهترین اسپرم گاو با تفاوت های بین اسپرم گاو خارجی و ایرانی بیشتر آشنا شوید بنابراین حتما مقاله را تا آخر بخوانید.

تفاوت های بین اسپرم گاو خارجی و اسپرم گاو ایرانی

در تمامی کشورهای جهان اسپرم گیری گاو به یک روش  انجام می شود. عمده ترین تفاوت بین اسپرم های گاو از لحاظ پروف شدن آن است. پروف شدن اسپرم گاو به معنای این است که اسپرم گاو مورد نظر در طی ۵ تا ۷ سال توسط متخصصین ثابت شده است که باعث افزایش باروری و شیردهی گاو می شود. در غیر این صورت اسپرم های گاو غیر پروف ایرانی و خارجی با هم تفاوتی ندارند.

جمعیت اسپرم گاو

در صورت یکسان بودن شرایط مختلف اسپرم چون شیردهی؛ میزان باروری  گاو جمعیت اسپرم گاو ایرانی بیشتر از  خارجی است.

قیمت اسپرم گاو

مسلما به دلیل اطلاعات بالای اسپرم گاو خارجی و ارائه این اطلاعات به مشتریان در کاتالوگ قیمت اسپرم گاو خارجی از ایرانی بیشتر است.

بهداشت و انتقال بیماری های گاوی

از لحاظ بهداشتی اسپرم گاو ایرانی بهتر است زیرا ممکن است اسپرم گاوهای خارجی انواع بیمارهای غیر بومی را به همراه داشته باشد.

اصلاح نژادی اسپرم گاو

 1. اطلاعات و کاتالوگ اسپرم گاو : کاتالوگ اسپرم گاوهای خارجی بسیار کامل تر و غنی تر از اسپرم گاوهای ایرانی است.
 2. تولید شیر : به طور کلی تنها ۲۰ درصد از میزان تولید شیر گاو به اصلاح نژاد بستگی دارد.
 3. ضریب تبدیل : متاسفانه اعداد و ارقام دقیقی از اسپرم گاو ایرانی برای تلقیح مصنوعی گاو وجود ندارد.
 4. تنوع بهتر : با خرید اسپرم گاو خارجی باعث کاهش درصد خویشاوندی گاوها خواهید شد. به نوعی باعث کاهش خطرات ناشی از خویشاوندی گاوها می شوید.

مدیریت تولید و نگهداری اسپرم گاو

نگهداری اسپرم کاملا مهم است زیرا هر چقدر فاصله بین محل تولید اسپرم تا مصرف کمتر باشد آسیب دیدگی به اسپرم کمتر خواهد شد. با توجه به این نکته مسلما خرید اسپرم گاوهای ایرانی بهتر است.

نکات رعایت شده هنگام خرید اسپرم گاو

 1. انتخاب اسپرم(چه داخلی و چه خارجی) باید زیر نظر کارشناس دامپروری صورت گیرد.
 2. تا سرحد امکان از اسپرم های داخلی پروف شده(حدود ۷۰ درصد) و از اسپرم های جدید پروف نشده استفاده کنید.
 3. در رکوردگیری شیر گاوها دقت کافی و با مامورین معاونت امور دام همکاری فعال و جدی صورت گیرد تا زمینه لازم برای پروف دقیقتر و تعداد بیشتر گاو نر فراهم آید.

نویسنده : فرشاد ذوقی


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

1 دیدگاه

سیدمجتبی · ژانویه 24, 2021 در 8:19 ق.ظ

کشاورزی ژنتیک یا مهندسی ژنتیک همان علمی ست که بواسطه آن ساختار و آرایش ژنتیکی یک گیاه را تغییر میدهند و هر ببایی که بخواهند براحتی سر نسل انسانها یا ایجاد بیماریهای جدید در جوامع وارد می کنند و یک عده هم بدلیل اینکه این علمی هست که انسان میتواند آفات را از گیاه دور و آن را سالم پرورش دهد ، از آن دباع همه جانبه میکنند ‌.
الان همان بلا بر سر حیواناتی که انسان از گوشت آن بهره میبرد آمده و به نسل جدید از یک حیوان مورد نظر می رسد . قطعا وقتی نیت خیر و شر آن از نظر اسلام حرام است جون نژاد و ساختار مشخصه و تغییر نیافتنی ای که خداوند برای یک حیوان تعیین ننوده را تغییر میدهد و برای انسان مصرف کننده فجایعی برای آینده بوجود خواهد آورد .

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.