بهترین روشهای پرورابندی گوسفندان

شاید شما از خیلی افراد شنیده باشید که شغل پرورش گوسفندان شغل پر سودی است اما شما باید خیلی به تغذیه مناسب و زمان خرید و فروش گوسفندان توجه کنید زیرا همیت ویژه ای برای افزایش سوددهی شما دارد. شما باید از دامداران کار کشته و ماهر مشاوره بگیرید و با افزایش دانش خود در رابطه با بیماریهای گوسفندان و همچنین انجام بهترین روشهای پرواربندی گوسفندان باعث افزایش وزن گوسفندان و فروش خوب آنها شوید.

اهمیت پرورش گوسفندان با توجه به نیاز مبرم آن

هر انسانی به مقداری پروتیین مورد نیاز برای بدن خود است که با مصرف گوشت های قرمز برآورده می شود و گوشت گوسفند هم جزو این دسته از گوشت ها است. اما امروزه به دلیل تقاضای زیاد و تولید گوشت کم شغل پرورابندی گوسفندان از اهمیت ویژه ای بهره مند شده است. البته در این بین دلایل تولید کم گوشت گوسفندان را می توان به موارد زیر مرتبط دانست :

  1. کشتن زود هنگام بره ها
  2. ضعف مراتع برای چرای گوسفندان
  3. سود جویی دلالان و قصابان
  4. عدم حمایت مالی از دامداران
  5. عدم توجه به اصلاح نژادهای گوسفندان
  6. توجه به متدهای بروز برای پرورابندی درست گوسفندان

با اینکه پرورش گوسفندان می تواند باعث سوددهی بالایی برای شما شود اما اگر به خوبی اصول پرورش را رعایت نکنید حتی ممکن است ضرر مالی زیادی را شامل شوید.

پرورابندی بره های شیری

بهترین زمان بارداری و زایش گوسفندان فصل زمستان و اوایل بهار است که با خوردن علوفه تازه بره متولد می شود. اما برای بزرگ کردن و رشد بهتر بره ها نیاز انجام روش تغذیه مناسب بره ها است که به روش های زیر است.

  1. پرورش به روش معمولی که معمولا بره از شیر مادر تغذیه می کند و پس از رسیدن به سن پنج ماهگی به وزن 45 کیلوگرم می رسد البته در این حین که از شیر مادر تغذیه می کند به آن کنسانتره نیز می دهند.
  2. روش زودگیر کردن از شیر مادر : زمان از شیر گرفتن بره ها سه ماهگی است که پس از آن کم کم مواد کنسانتره به آن داده می شود.
  3. بره های شیر پروار : در این روش بره ها تا سه ماهگی از شیر مادر تغذیه می شوند و به وزن بالغ بر 20 کیلوگرم می رسند که معمولا این روش در اروپا انجام می شود.

پرورابندی گوسفندان جوان

بهترین روش برای پرواربندی گوسفندان انتخاب خوب در خرید گوسفندان است از این جهت بهتر است اقدام به خرید گوسفندان جوان یا خرید بره کنید. بره ها را می توانید از اوایل فصل بهار با وزن 20 کیلوگرم خریداری کنید و  پس از پرورش بره ها هنگامی که به سن یازده ماهگی رسیدند مشاهده می کنید که به وزن بالغ بر 50 کیلوگرم می رسند.

حتما هنگام پرورابندی گوسفندان به خرید بهترین نژاد گوسفند و خرید گوسفند سالم و همچنین بردن به موقع آنها به مراتع قوی توجه کنید. و در عین حال هنگام خرید یا فروش گوسفندان به نوع حمل و نقل آنها توجه کنید تا باعث تلف شدن دام نشوید.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *