بیماری مرزی یکی از بیماری های شایع و خطرناک در دام های سبک است که میتواند موجب بروز ناهنجاری های جسمی و حرکتی در گوسفند و بز شود. مهمترین مشخصه این بیماری ویروسی نمایان شدن ناهنجاری های عصبی در دام است. این بیماری میتواند به جنین نیز منتقل شده و علائم آن پس از تولد آشکار می شود. در ادامه با علائم، عوارض و نحوه پیشگیری از این بیماری آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

 عوارض بیماری مرزی در گوسفند و بز

دامهای آلوده به این بیماری مدتی پس از بروز علائم دچار عوارص مختلفی می شوند که از مهمترین آنها میتوان به سقط جنین، مومیایی شدن، مرده زایی، علائم عصبی، رشد موهای غیر طبیعی و تولد بره های ضعیف اشاره کرد.

نحوه انتقال بیماری مرزی به دام

بیماری مرزی معمولا از دو راه به دام های دیگر منتقل می شود. این بیماری یا توسط مادر به جنین و یا از طریق تماس با ترشحات بدن دام بیمار مانند ترشحات گوارشی، تنفسی، ادراری و رحمی به دیگر دام ها منتقل می شود. به طور کلی این بیماری از طرق مختلفی میتواند گوسفندان سالم را آلوده کند که مهمترین آنها عبارتند از: تماس مستقیم، راه خوراکی و راه ملتحمه.

چگونه این بیماری گله را آلوده میکند؟

در صورت وارد کردن یک گوسفند بیمار و ناقل این ویروس به یک گله سالم ممکن است بیماری خیلی زود منتشر شده و دام های سالم را آلوده کند. تمامی ترشحات گوسفند بیمار مانند ترشحات تنفسی، بزاق، ادرا و مدفوع آلوده به این ویروس بوده و از این طریق ممکن است به سرعت تعداد زیادی از گوسفندان را بیمار سازد.

انتقال ویروس مرزی از مادر به جنین

همانطور که گفتیم این ویروس میتواند از طریق مادر به جنین منتقل شود. در واقع این ویروس در بدو تولد و همراه با جفت از بدن گوسفند خارج شده و در حین تولد جنین را آلوده میسازد. جنین هایی که سقط میشوند نیز حامل این ویروس بوده و باید به سرعت از محل نگهداری گوسفندان برده و معدوم شوند. البته این بیماری بیشتر در بره ها و بزغاله ها دیده میشود و دام های بالغ در برابر آن ایمن هستند.

علائم بالینی

مهمترین علائم بالینی بیماری مرزی در گوسفند و بز عبارتند از: سقط و مومیایی شدن جنین، بروز ناهنجاری های اسکلتی مانند کم شدن طول مهره Axis و رادیوس و تیپیا، رشد بیش از حد موهای بدن و مجعد شدن پشم ها، عدم تعادل در هنگام شیر خوردن به علت لرزش در سر و گردن، رشد کند، مرگ در ماه آغازین تولد و بروز مشکلات عصبی مانند چرخش و فشردن سر و …

تشخیص بیماری

معمولا این بیماری را با روش های آزمایشگاهی تشخیص میدهند. این بیماری با کاهش تعداد لنفوسیتها همراه بوده که با بررسی تابلوی خونی مشخص میشود. از دیگر روش های رایج برای تشخیص این بیماری ویروسی خطرناک میتوان به روش های الیزا، PCR و کشت ویروس از کوتیلدونها اشاره کرد.

بهترین راهکار برای پیشگیری از بروز بیماری مرزی

مهمترین راه برای پیشگیری از این بیماری انجام واکسیناسیون به موقع است. برای پیشگیری از این بیماری باید آغل هایی جداگانه برا میش ها و گاوها درست کرد و جنین های سقط شده آلوده را به سرعت از محل نگهداری گوسفندان منتقل کرده و معدوم نمود. همچنین حذف سریع بره های متولد شده ناقل ویروس، اطمینان از سالم بودن بره های تازه خریداری شده و حذف گوسفندان ناقل ویروس از گله نیز از دیگر اقدامات مهم پیشگیرانه برای مبارزه با این بیماری خطرناک است.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *