تغذیه مناسب برای پروررش بره شیری

مسلما خرید بره و پرورش آن سوددهی بیشتری نسبت به خرید گوسفندان سن بالا و لاغر دارد زیرا پرواربندی بره ها و افزایش وزن آنها باعث سوددهی بیشتر دامدار می شود. اما همین که بره بدنیا می آید نیاز به شیر مادر دارد و شیر مادر حاوی کلستروم است. با توجه به ضعیف بودن بره ها در برابر انواع بیماری ها و سرما و گرما علاوه بر مناسب بودن محیط نگهداری بره نیاز به تغذیه مناسب برای پرورش بره شیری یک امر حیاتی و ضروری است.

تغذیه بره های شیری

کلستروم حاوی موادی است که باعث می شود بره در برابر ابتلا به عفونت در امان باشد و علاوه بر این کلستروم شیر حاوی مواد معدنی، پروتیین و انواع ویتامین ها است که برای رشد بره نیاز است. بعد از دو هفته از تولد بره می توان کنسانتره را به تغذیه بره اضافه کرد. البته باید 14  الی 16 درصد کنسانتره پروتیین باشد تا بره ها به خوبی رشد کنند.

زمان از شیر گرفتن بره ها در سه ماهگی است البته اگر بره ها به خوبی با کنسانتره تغذیه شوند حتی می توانند در هفته چهارم یا ششم از شیر گرفته شوند. البته برای در امان بودن بره ها از بیمارهای عفونی باید به بره ها در طول دوران شیر خوارگی آنتی بیوتیک داده شود.

تغذیه بره های بی مادر

مسلما به هنگام زایش ممکن است برخی از میش های مادر بمیرند و یا شیر کافی برای دادن به بره نداشته باشند. حتی پیش می آید که میش بره را قبول نکند و این حالت برعکس آن هم رخ می دهد که برای اینکه به اینگونه بره ها برسید باید از روش های زیر استفاده کنید زیرا شیر یک تغذیه ضروری و لازم برای رشد بره است و بدون آن زنده نمی مانند.

  • مالیدن شیر مادر روی ران بره
  • گذاشتن بره و میش مادر در یک آغل
  • مالیدن ترشحات بره روی بینی میش مادر برای قبول کردن بره خود
  • در صورت مردن میش مادر باید بره را با یک میش دیگر که بره خود از دست داده عادت دهید یا حتی الامکان با پستانک به بره شیر یکی از میش های دیگر را به آن بدهید.
  • حتما هر سه ساعت یک بار 100 گرم شیر با کمک شیشه یا پستانک به بره بی مادر بدهید البته باید دمای شیر به اندازه حرارت بدن بره باشد.
  • در صورت نبود شیر میش می توانید از شیر گاو استفاده کنید البته باید هر یک لیتر شیرگاو را با با یک قاشق روغن ماهی مخلوط کنید.

تغذیه بره پس از شیرگیری

اگر وزن بره بیش از هیجده کیلوگرم باشد بهتر است برای رشد بهتر آنرا به مرتع نفرستید و با کنسانتره آنها را تغذیه کنید و در صورت بردن بره به مرتع حتما داروی ضد انگلی داده شود تا بیمار نشود و از بره های بیمار آنرا جدا کنید و حتما مکان پرورش بره خنک و تمیز باشد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *