خواص روغن حیوانی

روغنی حیوانی به روغن محلی کرمانشاهی گفته می شود که از شیر گاو و گوسفند به دست می آید. روغن حیوانی دارای بوی معطر و خوشبو است که از خواص روغن حیوانی می توان به کاهش وزن، کاهش التهاب روده و بیماری های قلبی اشاره کرد. در این مقاله شما را با طرز تهیه روغن حیوانی آشنا می کنیم و تفاوت بین روغن حیوانی و نباتی جامد را به صورت کامل شرح خواهیم داد.

طرز تهیه روغن حیوانی کرمانشاهی

 1. این روغن محلی مختص منطقه کرمانشاه است که از شیر گاو و گوسفند گرفته می شود.
 2. در ابتدای کار ماست را به دوغ تبدیل می کنند.
 3. حال دوغ را درون ظرف مخصوص به نام مشک قرار می دهند و آنقدر تکان می دهند که گویجه های روغنی آن به صورت کره در بیاید.
 4. کره گرفته شده از دوغ را جمع آوری می کنند و به آن حرارت می دهند تا تبخیر شود.
 5. با تبخیر کره تنها 0.2 درصد از آن با چربی 99.8 درصد باقی می ماند که درصد چربی آن نسبت به چربی روغن جامد نباتی خیلی زیاد است.

تفاوت بین روغن نباتی و روغن حیوانی

 1. روغن حیوانی مناسب تر است چون از لبنیات تهیه شده و خواص شیر را دارد ضمن این که روغن نباتی مایع وقتی جامد (هیدروژنه) می شود، اسیدهای چرب غیراشباع آن اشباع شده و در روند جامد شدن بر میزان اسید های چرب ترانس آن افزوده می شود.
 2. روغن حیوانی در مقایسه با روغن نباتی جامد اسیدهای چرب اشباع کمتری دارد و به همین دلیل از روغن نباتی جامد بهتر است. روغن حیوانی برخلاف روغن نباتی اسیدهای چرب ترانس ندارد و به همین دلیل برای سرخ کردن گزینه بهتری است.
 3. روغن حیوانی برای پاکسازی روده ها بسیار مفید بوده و حاوی ویتامین های محلول در چربی A و E است. روغن محلی حاوی اکسیدان بوده و ضد ویروس است.
 4. طول عمر روغن حیوانی زیاد است طوری که حتی تا 100 سال فاسد نمی شود.

خواص روغن حیوانی

 1. باعث کاهش وزن
 2. مناسب برای کاهش التهاب روده
 3. روغن حیوانی یک روغن سالم است که باعث افزایش کلسترول خوب (HDL) و کاهش کلسترول بد خون می شود.

مضررات روغن حیوانی کرمانشاهی

با توجه به اینکه روغن حیوانی دارای درصد چربی بالایی است مصرف زیاد آن باعث گرفتگی عروق و به مرور زمان انسداد رگ ها و سکته قلبی می شود. مسلما به دلیل اینکه در قدیم مصرف کنندگان خیلی تحرک و فعالیت داشته اند دچار مشکل نمی شدند اما به دلیل بی تحرکی و نداشتن فعالیت اگر بیش از حد از روغن حیوانی استفاده کنید باعث سکته قلبی و افزایش کلسترول خون می شود.

قیمت روغن حیوانی

با توجه به نوع دام روغن حیوانی متفاوت است زیرا روغن حیوانی گاو، گوسفند متفاوت است و حتی اگر روغن حیوانی کاملا خالص باشد قیمت آن بالا است پس بهتر است از اشخاص معتبر آنرا خریداری کنید.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.