درمان بیماری زبان آبی در گوسفندان

تب بالا، قرمز شدن زبان، وجود خون شدید در ناحیه لب و دهان گوسفند و لنگش از علائم بیماری زبان آبی است که برای درمان بیماری زبان آبی در گوسفندان تنها باید نسبت به تغذیه و محافظت دام در برابر حشرات مواظب باشید. عامل اصلی بیماری زبان آبی در بین گوسفندان، گاو و بز و دیگر دام ها ویروسی از خانواده رئوویریده است که بر اثر نیش زدن حشرات به دام ایجاد می شود.

بیماری زبان آبی در گوسفندان و دیگر دام ها بیشتر در فصول تابستان به دلیل وجود حشرات زیاد مشاهده می شود و راه انتقال بیماری از طریق منی دام آلوده با جفت گیری گوسفند، شپش گوسفند صورت می گیرد.

بیماری زبان آبی دام چیست؟

اولین بار بیماری به نام زکامی گوسفند در آفریقای جنوبی مشاهده شد که بعدا متوجه شدند که این بیماری با علائم مختلف است و به نام بیماری زبان آبی شناخته می شود.

علائم بیماری زبان آبی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. افزایش تراوش بزاق
  2. لنگش پا در بین دام ها
  3. بی اشتهایی
  4. ترشحات بینی
  5. قرمز شدن زبان
  6. تورم غدد لنفاوی
  7. تورم و پر خونی طحال

درمان و پیشگیری از بیماری زبان آبی

به صورت کامل این بیماری درمان خاصی ندارد و تنها می توانید با مدیریت تغذیه به حفظ سلامت دام کمک کنید. ابتلا دام به بیماری زبان آبی باعث کم اشتهایی و خوریزی شدید لب دهان می شود که همین باعث می شود به درستی تغذیه نکنند. حتی در گاوها و گوسفندان آبستن باعث کوچک شدن مغز جنین و سقط جنین می شود. حتما برای جلوگیری از ابتلا بیماری زبان آبی به دیگر دام ها از قاطی شدن دام های آلوده با گله خودداری کنید.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *