دسته بندی نژاد گوسفندان براساس نوع پشم آن

با اینکه در نگاه اول شما برای خرید گوسفند و انجام پرورش گوسفند به جثه و کوچک یا بزرگ بودن گوسفند توجه می کنید، اما باید به شما بگوییم که تمامی نژادهای گوسفندان در ایران و جهان نه تنها بر اساس نوع گوشت بلکه براساس نوع پشم آن نیز شاخته می شوند. پس می تواند دسته بندی نژاد گوسفندان براساس نوع پشم آن هم انجام شود که در این مقاله به پنج دسته پشم ظریف، پشم متوسط، پشم آمیخته، پشم ضخیم و پشم بلند اشاره خواهیم کرد.

گوسفندان نژاد پشم ظریف

از لحاظ کیفیت پشم این دسته از گوسفندان دارای پشم ظریف هستند که مقدار پشم گوسفند 4 کیلوگرم است و گوسفند نژاد مرینوس جزو دسته گوسفندان نژاد پشم ظریف است که حتی گوسفندان مرتع نیز نامیده می شوند.  هر کدام از این نوع نژاد گوسفندان پس از هر بار شستشو و پشم چینی 40 درصد وزن آنها کاهش می یابد. در ساخت انواع پارچه های فاستونی، نمد ، کشباف، زیرپوش ظریف از این نوع پشم استفاده می شود.

گوسفندان نژاد پشم متوسط

گوسفندان نژاد سافک، دورست، وسات دوان دارای پشم متوسط هستند که روشنایی آن نسبت به پشم ظریف گوسفند مرینوس بیشتر است و به همین دلیل از این پشم در تهیه کاموا، پارچه های زنانه و مردانه استفاده می شود. این دسته از گوسفندان که دارای پشم متوسط هستند در اصل مربوط به کشور انگلستان هستند.

گوسفندان نژاد پشم آمیخته

گوسفندان نژاد کاردیال، تارگی، پل ورث دارای پشمی آمیخته هستند که بلندی آن بیشتر از گوسفندان پشم متوسط است اما ظرافت آن در همان حد است. با این حال که رنگ و روشنایی پشم آمیخته باعث ساخت فاستونی، پارچه های ابریشمی، جوراب و کشباف شده است اما باید به شما بگوییم که نژاد گوسفندان پشم آمیخته کیفیت گوشت مناسبی هم دارند.

گوسفندان نژاد پشم بلند

نژاد گوسفندان ارمنی، لینکلن، لیسیستر جزو گوسفندان نژاد پشم بلند هستند که به بزرگترین گوسفندان دنیا شناخته می شوند.پشم این گوسفندان به دو دسته نیمه درخشان و پشم درخشنده تقسیم می شود.

گوسفندان پشم ضخیم

گوسفندانی که دارای پشم ضخیم هستند بیشتر در کشور چین، ایران ، افغانستان، ترکیه، رومانی، روسیه و هندوستان پرورش داده می شوند و به دلیل الیاف 30 تا 50 میکرون و همچنین طول بیش از 380 میلیمتر به گوسفندان پشم قالی شناخته می شوند و برای ساخت انواع کفپوش ها، اورکت، پارچه های پشمی از این نوع پشم استفاده می شود.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *