روش های پرورش گوسفندان براساس نوع تغذیه و اصلاح نژاد

پرواربندی گوسفندان به روش سنتی به معنای چرای گوسفندان و تغذیه آنهاست. با پیشرفت علم و تکنولوژی به روش فلاشینگ می توانید باعث افزایش میزان باروری و درصد دوقلوزایی و اصلاح نژاد گوسفندان شوید. روش های پرورش گوسفندان براساس نوع تغذیه و اصلاح نژاد کاملا متفاوت است.

روش های پرواربندی گوسفندان براساس نوع دام

 پرورش گوسفند به روش گله خالص

اصلاح نژاد گوسفند و بز جزو روش هایی است که در کشورهای پیشرفته رخ می دهد. ایران هم 18 ایستگاه پرورش گوسفند و بز دارد که در آن اصلاح نژاد رخ می دهد. برای تغییر فصل جفتگیری و افزایش میل جنسی قوچ ها از رگولین و سیدر استفاده می شود. البته هم خونی یکی از دلایل اصلی افزایش تلفات و سقط جنین است.

پرورش گوسفند به روش آمیخته

برخی از صفات برتر گوسفندان را می توان با تلفیق نژادهای مختلف انجام داد. مثلا برای ترکیب نژاد گوشتی با پوستی یا شاخ دار با دنبه دار می توان از قوچ های شاخ دار و دم دراز استفاده کرد.

پرورش سنتی گوسفندان

در روش سنتی از آمیزش به شکل درونی استفاده می شود. به مانند انسان ها برای جلوگیری از تولد فرزندان ناقص که ازدواج فامیلی توصیه نمی شود. برای به دنیا نیامدن بره های ناقص از قوچ های دیگر برای آمیزش با گله میش و باروری آنها استفاده می شود.

پرورش بره ها

پرورش گوسفندان به روش تغذیه ای

  1. پرورش در مراتع و مزارع : در این روش به ازای هر هکتار 20 تا 200 راس گوسفند پرورش داده می شود. این روش مخصوص روستاها ست.
  2. پرورش به روش چرای آزاد : چرای گوسفندان به صورت آزاد انجام می شود که ییلاق و قشلاق در عشایران از این روش بهره مند می شوند. در این روش منبع تغذیه مراتع مختلف است و برای 4000 راس گوسفند استفاده می شود.
  3. پرورش به صورت نیمه آزاد : این روش چرا برای بهار و تابستان است و در زمستان به صورت دستی گوسفندان تغذیه می شوند.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *