لزوم ضد عفونی کردن بند ناف دام

لزوم ضد عفونی کردن بند ناف دام

لزوم ضد عفونی کردن بند ناف دام

عفونی شدن بند ناف یکی از شایع ترین علل بیمار شدن دامها در بدو تولد و تلف شدن آنهاست. سالیانه تعداد قابل توجهی از بره ها، بزغاله ها وگوساله های تازه متولد شده به دلیل عدم ضد عفونی کردن به موقع بند ناف دچار انواع آلودگی های باکتریایی و عفونت بند ناف شده که منجر به عفونت های کبدی و نخاعی   و در نهایت مرگ دام میشود.

بنابراین ضدعفونی کردن بند ناف دامها در بدو تولد نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز عفونتهای مختلف، تضعیف سیتم ایمنی بدن و بیماری های مختلف در آینده دارد.

بند ناف یک هفته پس از تولد خشک می شود اما تا پیش از آن تماس بند ناف با هر گونه ماده آلوده ای میتواند منجر به عفونی شدن بدن دام شود. این مساله مخصوصا در دامداری هایی که وضعیت بهداشت مناسب ندارند بیشتر محتمل است.

پس از تولد هر کدام از قسمت های بند ناف که با آلودگی تماس پیدا کند دچار تورم شده و به دنبال آن ممکن است موجب تورم ناف، تورم سیاهرگ یا سرخرگ نافی و یا مجرای اورکوس شود.

عوامل عفونت بند ناف دام

باکتریهای مختلفی میتوانند بند ناف را عفونی کنند و برخی از آنها ممکن است وارد جریان خون شده و بدین طریق به بخش های حساس بدن مانند مفاصل پرده های مغز، چشم، گوش، ریه و آبشامه قلب آسیب بزنند.

چگونگی ضد عفونی کردن بند ناف دام:

برای ضد عفونی کردن بد ناف دام تازه متولد شده معمولا از ضد عفونی کننده های شیمیایی مانند الکل و ترکیبات بتادین و تنتور استفاده میکنند. برای این کار باید تمامی بخش های بند ناف را در این محلول های ضد عفونی غوطه ور کرد.

لزوم ضد عفونی کردن بند ناف دام

اگر میخواهید از ضدعفونی شدن مام بخش های بند ناف مطمئن شوید بهتر است ظرف حاوی ماده ضد عفونی کننده را بر روی شکم نوزاد قرار داده و بگذاریم کمی در آنجا بماند.

تنتور ید بهترین ماده برای ضد عفونی کردن بند ناف است که حاوی دو ماده ضد عفونی کننده ید  و الکل است. الکل موجود در این ماده خشک شدن بند ناف را تسریع می بخشد.

توصیه می شود ضد عفونی کردن بند ناف در روز دوم پس از تولد نیز تکرار شود. ماده ضد عفونی کننده بند ناف آماده را میتوانید در داروخانه های دامپزشکی پیدا کرده و خریداری کنید. این مواد دارای برشور بوده و میتوانید مطابق با این بروشور کار ضد عفونی را انجام دهید.

درمان عفونی شدن بند ناف دام

اگر عفونت بند ناف به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است. البته این عفونت به شرطی درمان می شود که هنوز دملی شکل نشده باشد. برای درمان عفونت بند ناف داروهای باید دوز مناسبی از دارو تجویز شود و با طی کردن کامل دوره درمان از گسترش عفونت پیشگیری شود.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

1 دیدگاه

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه · مارس 2, 2022 در 12:40 ب.ظ

نکته بسیار مفیدی اشاره کردید که متاسفانه در برخی دامداری های سنتی تحت پوشش ما هم به آن توجه لازم نمیشود و عواقب آن گریبان گیر کل گله میشود

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.