گوسفند نژاد آواسی یکی از مشهورترین گوسفندان جهان و آسیا است که در اغلب کشورهای مختلف خاورمیانه پرورش داده می شود. از مهمترین کشورهایی که نژادهای مختلفی گوسفند آواسی را پرورش میدهند میتوان به سوریه، عراق، اردن، اسرائیل، لبنان و ترکیه اشاره کرد. گوسفند آواسی گوسفندی با تولید شیر بالا و درصد بره زایی خیلی خوب است که برای زندگی و راهپمایی در آب و هوای سرد نیز بسیار مقاوم است. در این مطلب شما را با بهترین خصوصیات این گوسفند و انواع نژادهای آن آشنا خواهیم کرد.

بهترین خصوصیات گوسفند نژاد آواسی

گوسفند نژاد آواسی یک گوسفند پشم ضخیم بوده و پشم آن به دلیل کیفیت بسیار بالایش در صنعت قالی بافی کاربرد وسیعی دارد. درصد بره زایی میش این نژاد به حدی بالاست که اغلب آنها در طول یک سال میتوانند دو بار آبستن شوند و از این جهت یک نژاد بسیار مهم به شمار می آیند. گوسفندان آواسی در برابر سرما بسیار مقاوم بوده و میتوانند مسیرهای طولانی را راهپیمایی کنند اما در برابر رطوبت کمی حساسند.

خصوصیات ظاهری گوسفند آواسی

رنگ بدن اغلب گوسفندان آواسی سفید رنگ بوده و قسمت سر و دست و پای آنها قرمز است. تمامی بدن این گوسفندان به جز بخش سر و پاها با پشم پوشیده شده است.

نژادهای مختلف گوسفند آواسی

گوسفند نژاد آواسی یا همان گوسفند عربی در طول سال های مورد اصلاح نژادی قرار گرفته و انواع مختلفی از آنها بوجود آمده که هم اکنون در سراسر کشورهای خاورمیانه پرورش داده می شوند. گوسفندان بلدی و دیره از بهترین و مشهورترین گوسفندان آواسی هستند که زیست بوم اصلی آنها در کشور سوریه است اما اغلب گوسفندان اصلاح یافته آواسی در کشورهای عراق و اسرائیل پرورش داده می شوند. در ادامه شما را با مهمترین گوسفندان اصلاح یافته از این نژاد و خصوصیات آنها آشنا میکنیم. با ما همراه باشید.

  • گوسفند نعیمه

گوسفند نعمیه یکی از انواع نژادهای اصلاح یافته گوسفند آواسی است که در کشور عراق پرورش داده می شود. این گوسفندان پشمی بسیار مرغوب داشته و شیردهی آنها از گوسفند آواسی اصلی بیشتر است. گوسفند نعمیه جثه کوچکتری نسبت به گوسفند آواسی اصیل داشته اما ساق هایی عضلانی تر دارد. این نژاد اصلاح یافته دارای پشمی مرغوب تر نسبت به نژاد آواسی است و شیردهی بالاتری نیز دارد. این گوسفندان کاملا سیاه رنگ هستند اما در برخی از آنها رنگ قسمت گردن و صورت قرمز است.

  • شفالی

گوسفند شفالی یکی دیگر از نژادهای اصلاح یافته گوسفند آواسی است که منطقه اصلی پرورش آن در جنوب عراق و منطقه کوت لیوا است. این گوسفندان کوچکتر از گوسفندان اصلی آواسی بوده اما زود به بلوغ می رسند. رنگ بدن این گوسفندان خرمائى و گاها سياه است.

  • آواسى اسرائيلى

آواسی اسرائیلی یکی از بهترین انواع نژادهای اصلاح یافته گوسفند آواسی است که در میانه قرن بیستم برنامه اصلاح آن در اسرائیل آغاز شد. در این برنامه اصلاح ژنی ۱۵۰ هزار راس ميش‌هاى هيريک ترکیه با قوچ های آواسی تلاقی داده شدند که حاصل این تلاقی بوجود آمدن نژاد آواسی اسرائیلی بود. این میش ها جثه ای کوچکتر از گوسفندان آواسی دارند و وزنشان تقریبا ۴۰-۵۰ کیلوگرم است. اما این میش ها پس از تلاقی با قوچ های آواسی، گوسفندان تازه ای به دنیا آوردند که شیردهی بیشتری نسبت به گوسفندان آواسی داشتند.

خصوصیات گوسفند آواسی اسرائیلی

گوسفندان آواسی اسرائیلی از نظر تولید شیر بین تمام نژادهای اصلاح یافته آواسی سرآمد بوده و سالیانه ۲۰۰ روز دوره شیردهی دارند. یک گوسفند آواسی اسرائیلی سالانه توانایی تولید ۳۷۰ کیلو شیر با درصد چربی ۷ درصد را دارد. این گوسفندان پشم یکدست تری نسبت به گوسفندان آواسی اصلی دارند.

خرید گوسفند زنده برای پروار بندی

اگر به پرواربندی گوسفند علاقه مند هستید و میخواهید گوسفندانی از بهترین نژادها را برای این کار تهیه کنید باید پیش از هر چیز به این نکته توجه کنید که سلامت بره ها مهمترین مساله در شروع پرواربندی است. گروه گوسفند زنده در زمینه فروش بهترین نژادهای گوسفند زنده جهان و ایران فعالیت میکند و در تمام ساعات شبانه روز در خدمت شما عزیزان می باشد. همکاران ما در گوسفند زنده بهترین بره های سالم مورد تایید شهرداری را در اسرع وقت به آدرس مورد نظر شما ارسال خواهند کرد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *