معرفی گوسفند نژاد زل مازندران

همانطور که می دانید تمامی گوسفندان ایران و جهان با توجه به شکل ظاهری و میزان تولید شیر؛ درصد دو قلوزایی و .. دسته بندی می شوند از این جهت نژاد گوسفندان را مشاهده می کنید که در این مقاله به معرفی گوسفند نژاد زل مازندران می پردازیم.

گوسفند زل بعنوان گوسفند بدون دنبه

این نوع گوسفند برخلاف تمامی نژادهای گوسفندان دنبه ندارد و دنبالچه ای یک سانتی متری دارد و به همین دلیل تمامی چربی بدن گوسفند پخش شده است و از این جهت گوسفند زل گوشتی عالی دارد. اما اگر بخواهیم به خصوصیات ظاهری  نژاد گوسفند زل بپردازیم شامل موارد زیر است.

  • قوچ زل دارای شاخ و میش زل بدون شاخ است.
  • گوسفند زل بدون دنبه است.
  • رنگ گوسفند زل به سفید شکری، نخودی یا گاهی اوقات حنایی است.
  • دارای گوشی کوچک و اصطلاحا بدون لاله گوش است.
  • گوسفند زل مازندران دارای طول 30 الی 40 سانتی متری است و بدون پشم است.

گوسفند زل مازندران را کارشناسان گوسفندی مابین گوسفند اهلی و وحشی می نامند زیرا برخی از  خصوصیات آن به گوسفندان وحشی و برخی به گوسفندان اهلی شبیه می باشد. اما این را باید به شما بگوییم که گوسفند زل را جزو نژاد گوسفندان گوشتی می نامند زیرا گوشتی مرغوب دارد و از این جهت برای سوددهی و پرواربندی گوسفند بسیار مناسب است.

انتخاب بهترین گوسفند برای پرواربندی

باید به شما بگوییم که برا انتخاب گوسفند برای پرورش باید برطبق زیستگاه آن و نوع مقاومت بدنی گوسفند آنرا انتخاب کنید مثلا همین گوسفند زل مناسب مازندران است و نوع گوشت آن باعث می شود که خیلی ها به پرورش آن بپردازند.

گوسفندان نژاد زل در دو فصل بهار و یا پاییز جفت گیری می کنند و در فصل پاییز نیز زایمان می کنند.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

1 دیدگاه

امیر · اکتبر 21, 2018 در 4:20 ب.ظ

سلام خسته نباشید من میخواستم اگه میشه شما کسی رو که گوسفند نژاد زل میفروشن رو بهم معرفی کنید چون خودم تا حالا موفق نشدم ممنون میشم اینم شمارم هست تلگرام وپیام پاسخگو هستم ۰۹۱۱۵۶۵۴۹۹۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *