بیماریهای گوساله های شیرخوار شامل تورم بند ناف، تورم مفاصل، نفخ شکمبه ای و اسهال است که در صورت عدم درمان به موقع ممکن است منجر به مرگ گوساله های شیرخوار شوند. در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه پیشگیری و درمان هر کدام از این بیماری ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تورم بند ناف در گوساله

تورم بند ناف یکی از مهمترین بیماری های بدو تولد در گوساله هاست که در صورت مشاهده باید اقدامات درمانی را سریعا انجام داد. تورم بند ناف همراه با تب ظاهر میشود و با دادن آنتی بیوتیک قابل کنترل است. اگر این بیماری در یکی از گوساله های تازه متولد شده دیده شد باید به سرعت جایگاه نگهداری آن را تمیز کرده و هر ۲ تا ۳ روز یک بار بند ناف را با اسپری ضدعفونی کرد.

تورم مفاصل در گوساله ها

دومین بیماری شایع در میان گوساله های تازه متولد شده تورم مفاصل است که همراه با تب ظاهر میشود. این بیماری اغلب پس از تورم بند ناف و عدم درمان آن ایجاد میشود. در این حالت عفونت بند ناف از طریق جریان خون خود را به مفاصل گوساله شیرخوار میرساند و موجب ایجاد تورم در این ناحیه میشود. گاهی ممکن است بند ناف دام کاملا سالم به نطر بیاید اما در واقع  عفونت آن وارد خون شده و به مفاصل رسیده است. داروهای آنتی بیوتیکی به تنهایی نمیتوانند این بیماری را درمان کند. در این شراط دامپزشکان علاوه بر داروهای آنتی بیوتیک، تخلیه آب مفصل را نیز انجام میدهند. ضدعفونی کردن به موقع و مرتب بند ناف بهترین راه پیشگیری از ایجاد این بیماری در گوساله های شیرخواره است.

نفخ شکمبه ای در گوساله ها

نفخ شکمبه ای از دیگر بیماری های شایع در گوساله های شیرخواره است که بر اثر باز ماندن مری و ورود شیر مادر به شکمبه گوساله ایجاد میشود. دستگاه گوارش گوساله چهار قسمتی است و در قسمت شکمبه آن  هیچ گونه آنزیم گوارشی وجود ندارد. وقتی شیر از مری وارد شکمبه میشود ترش کرده و تخمیر میشود که بر اثر این تخمیر گاز زیادی در شکمبه گوساله ایجاد میشود. از آنجایی که راهی برای خروج این گاز از شکمبه گوساله وجود ندارد نفخ زیادی در شکمبه گوساله ایجاد میشود که ممکن است منجر به اسهال نیز بشود. برای درمان نفخ گوساله باید هر چه زودتر گاز را از شکمبه خارج کرد.

اسهال در گوساله ها

در گوساله های شیرخوار اسهال نیز یکی بیماری شایع است که ممکن است بر اثر وجود ویروس ها، باکتریها و یا اختلالات گوارشی در دام ایجاد شود. اگر اسهال درمان نشود ممکن است موجب از بین رفتن آب بدن گوساله و الکترولیت های خوراکی آن شود و در نهایت منجر به مرگ دام شود. بهتر است گوساله های بیمار را از گوساله های سالم جدا کنید و ظرف شیر آنها را کاملا ضد عفونی کنید زیرا عامل برخی از اسهال ها ممکن است از طریق بزاق به دیگر دامها نیز منتقل شود.

درمان اسهال گوساله شیرخواره

اگر اسهال گوساله خیلی شدید است بهتر است هر چه زودتر شیر مصرفی گوساله را قطع کرده و به گوساله محلول های الکترولیتی بخوارنید. دامپزشکان معمولا برای درمان اسهال های ناشی از عوامل باکتریایی آنتی بیوتیک تجویز میکنند.

.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *