حفظ سلامت گاوها یکی از مهمترین مسائل در سودآوری دامداری هاست و هر دامدار موفقی باید با شناخت بیماری های گاو و واکسیناسیون به موقع از بروز این بیماری ها و شیوع آنها در دامداری خود پیشگیری کند. در این مطلب قصد داریم شما را با مهمترین بیماری های گاو و نحوه پیشگیری از آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بیماری تب برفکی در گاو

بیماری تب برفکی یا همان دهن زخم یکی از بیماریهای خطرناک در گاوهاست که به شدت واگیردار بوده و خیلی سریع در گله پخش می شود. عامل این بیماری ویروس بوده و میتوانید از راه خوراک، آب آلوده، تنفس، گوشت و شير آلوده و یا هنگام جابجایی دام های ناقل ویروس به راحتی به دیگر دام ها نیز سرایت کند. این ویروس ممکن است حتی از طریق اشیاء آلوده مانند ظروف پاستیکی آب نیز به دام های دیگر منتقل شود. از مهمترین علائم این بیماری میتوان به آب ریزش شدید دهان، زخم شدن زبان، لثه ها، نوك پستان و بين دو سم و لنگش دام اشاره کرد.

نحوه پیشگیری از بیماری تب برفکی

مهمترین کار برای پیشگیری از شیوع این بیماری، واکسیناسیون به موقع دامهاست اما اقدامات مهم دیگری چون رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی نمودن مداوم دامداری ها و وسایل موجود در آن و قرنطینه نمودن گاوهای آلوده نیز تاثیر بسزایی در پیشگیری از بروز این بیماری دارند. واکسیناسیون این بیماری باید در فصل بهار و پاییز انجام شود. به طور کلی گوساله ها باید در ۶ ماهگی اولین بار این واکسن را دریافت کنند اما در صورت شیوع این بیماری باید واکسیناسیون گوساله های جوانتر هر چه زودتر انجام شود. این واکسیناسیون باید هر ۶ ماه یک بار انجام شده و پس از ۳ تا ۴ هفته تکرار شود. واکسین تب برفکی باید دائما در در یخ و کلمن نگهداری شود. برای گاوهای بومی باید ۲٫۵ میلی لیتر واکسن و برای گاوهای اصيل و دورگه ۵ میلی لیتر واکسن تزریق شود.

 بیماری طاعون در گاو

بیماری خطرناک طاعون یا گاو مرگی یکی از مهمترین بیماری های گاو است که عامل آن ویروس طاعون است. این ویروس میتواند از طریق خوراک و آب آلوده و تنفس و همچنین به همراه گوشت و شير آلوده به دام های دیگر انتقال یابد. این بیماری از طریق اشیاء آلوده و همراه با دام های ناقل به گله منتقل شده و میتواند در مدت کوتاهی منجر به مرگ تمام گله شود. از مهمترین علائم این بیماری میتوان به آب ریزش شدید چشم ها، زخم شدن لثه و دهان، تب، لرز، اسهال و عفونی شدن فرج دام اشاره کرد.

پیشگیری از بیماری طاعون

بهترین کار برای پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون به موقع و کافی گله است. واکسن این بیماری باید در تمام فصول به دامها تزریق شود. این واکسن باید اولین بار در سن ۳ تا ۶ ماهگی به دام تزریق شود و در تمام فصول تکرار شود اما واکسیناسیون دام پس از یکسالگی تنها باید سالی یک بار انجام شود. در صورت خروج این واکسن از یخچال باید در کمتر از یک ساعت آن را به دام تزریق کرد. دام های آلوده به این ویروس را باید به سرعت معدوم کرده و لاشه آنها را سوزانید تا از شیوع این بیماری در تمام گله جلوگیری شود.

بيماري شاربن در گاوها

بیماری خطرناک شاربن که با نام های سياه زخم، قره يارا و خون شاش نیز شناخته می شود. عامل این بیماری باكتري باسيلوس آنتراسيس که میتواند از طریق خوراک و آب آلوده و تنفس به دامهای دیگر منتقل شود. گاوهای آلوده و یا چرا در مراتع آلوده میتواند موجب شیوع این بیماری در تمام گله شود. تب شدید، خون در ادرار، مرگ ناگهانی و خروج خون از بینی و مخرج پس از مرگ علائم اصلی این بیماری خطرناک هستند.

پیشگیری از بیماری شاربن

مهمترین راهکار برای پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون است. این واکسن باید در نیمه اسفند تا خرداد به گاو تزریق شود. واکسن باید در جای تاریک نگهداری شود زیرا تابش نور آن را فاسد میکند. واکسن شاربن باید پس از ۳ ماهگی به گوساله تزریق شده و این واکسیناسیون باید تا پایان عمر دام تکرار شود. گاوهایی که بر اثر ابتلا به این بیماری تلف می شوند نیز باید به سرعت معدوم و سوزانده شوند زیرا این بیماری به سرعت منتشر شده و موجب مرگ تمام گله می شود.

بیماری های گاو

بيماري شاربن علامتي در گاو

عامل این بیماری که با نام قره يانيق نیز شناخته می شود یک باکتری است. این بیماری از طریق تماس دام با دام آلوده یا آب و غذای آلوده منتقل می شود و با وجود یک گاو بیمار در گله و یا آلودگی مرتع ممکن است به راحتی به تمامی گله منتقل شود. از مهمترین علائم این بیماری میتوان به تب خیلی شديد، ورم شدید جلوی دست ها و ران ها اشاره کرد.

پیشگیری از بیماری شاربن علامتی:

بهترین راه برای مبارزه با این بیماری انجام به موقع واکسیناسیون است. این واکسیناسیون باید در اوایل پاییزن انجام شود. این واکسن باید اولین بار در ۹ ماهگی به دام تزریق شود و سپس تا پایان عمر در فواصل زمانی معین به دام تزریق شود. میزان مناسب از این واکسن باید با توجه به جثه و وزن دام به آن تزریق شود و معمولا بین ۲ تا ۳ میلی لیتر است. این واکسن به طور معمول باید سالی یک بار و در صورت شیوع بیماری باید دو دو نوبت و به فاصله دو هفته به دام تزریق شود. این واکسن را باید در مکانی گرم و دور از گرما نگهداری شود. دامهایی که به این بیماری مبتلا میشوند باید پس از مرگ سوزانده شوند.

بيماري تيلريوز

این بیماری که نام های دیگر آن زردي و سارليق میباشند از خطرناک ترین بیماری های گاو است که عامل آن یک انگل منتقل شده از کنه به دام است. این بیماری از طریق کنه های آلوده به انگل به دام منتقل شده و از طریق بزاق این کنه ها در هنگام نیش زدن منتشر می شود. علائم اصلی این بیماری عبارتند از سرفه شدید و تنفس مشکل، اسهال یا یبوست شدید، تب شدید، زردی، تورم غدد لنفی، کم خونی، ضعف سیستم ایمنی و وجود خون در مخاط

پیشگیری از بیماری تيلريوز:

بهترین راه برای پیشگیری از شیوع این بیماری نیز واکسیناسیون است. این بیماری معمولا با تلفات زیادی همراه است اما با واکسیناسیون به موقع میتوان از تلفات بیشتر پیشگیری کرد. واکسن این بیماری باید در فصل زمستان و به میزان ۲ میلی لیتر تزریق شود. این واکسن اولین بار باید در سن ۴ ماهگی تزریق شود. تزریق این واکسن به گاوهای آبستن ممنوع است. به طور کلی این واکسن باید سالی یک مرتبه به تمامی گوساله ها و گاوهای نر تزریق شود. علاوه بر واکسیناسیون، رعایت بهداشت و سم پاشی جایگاه نگهداری نیز راهکار بسیار خوبی برای پیشگیری از شیوع این بیماری در گله است.

بيماري پاستورلوز

این بیماری که با نام عامیانه خشه خشه نیز شناخته می شود یکی دیگر از بیماری شایع در گله های گاو است. عامل این بیماری یک باکتری می باشد که طریق خوراک و آب آلوده، تنفس هوای آلوده و انتقال از طریق زخم های پوستی به دام منتقل می شود. وجود گاو آلوده یا بردن گاوها به مراتع آلوده میتواند موجب شیوع این بیماری در میان گله شود. از مهمترین علائم این بیماری میتوان به تنفس سخت، نشخوار نکردن، تورم شدید گلو، تورم سر و گردن دام اشاره کرد.

پیشگیری از بیماری پاستورلوز:

بهترین روش برای پیشگیری از شیوع این بیماری انجام واکسیناسیون به موقع در گله است. این واکسن باید در اوایل فصل پاییز و به میزان ۲ تا ۴ سی سی (بسته به وزن دام) به تمامی دام ها تزریق شود. این واکسن باید سالیانه یک بار به دامها تزریق شود اما در صورت شیوع باید دو بار انجام شود که در هر مرتبه باید به فاصله دو هفته تکرار شود. این واکین بای اولین بار پس از ۹ ماهگی به دام تزریق شود و سپس سالانه تکرار شود. واکسن باید در مکانی تاریک و دور از گرما نگهداری شود. لاشه دام هایی که بر اثر این بیماری تلف شده اند باید هر چه سریعتر سوزانده شده و سایر دامها قرنطینه شوند.

بيماري تب مالت

بیماری تب مالت با نام اصلی بروسلوز از شایع ترین بیماری های دامی است که به نام های محلی بالا آتما، بچه اندازي نیز شناخته می شود. عامل این بیماری که بین انسان و دام مشترک است باکتری بروسلوز می باشد. این بیماری معمولا از طریق خوراک و آب آلوده، تماس با جنین سقط شده و جفت و ترشحات رحمی گاو منتقل می شود. این بیماری در میان دام ها در صورت وجود دام آلوده، تماس با جنین سقط شده و جفت و ترشحات رحمی دامی انتشار می یابد اما برای انسان ها از طریق خوردن شیر آلوده، پنیر، خامه، بستنی و دیگر فرآورده های دامی آلوده و پاستوریزه نشده منتقل می شود. از مهمترین علائم این بیماری در دامها میتوان به سقط جنین ۵ تا ۶ ماهه، وجود خون در ترشحات فرج دام، تورم بیضه های گاو نر، تولد جنین مرده، به دنیا آمدن گوساله هایی ضعیف و عدم خروج جفت و نازایی گاوهای ماده اشاره کرد.

پیشگیری از بيماري تب مالت

سرعت انتشار این بیماری خطرناک در گله بسیار سریع است بنابراین بهترین راه مبارزه با آن پیشگیری است و انجام واکسیناسیون به موقع بهترین روش برای مبارزه با این بیماری است. در کنار واکسیناسیون عوامل دیگری چون تامین بهداشت جایگاه نگهداری دام، ضد عفونی کردن منظم گاوداری ها مخصوصا در محل های زایش دام برای پیشگیری از این بیماری ضروری است. برای پیشگیری از گسترش این بیماری در گله باید دام آلوده را سریعا قرنطینه نمود و جنین های سقط شده و مرده را سوزانده و دفع کرد. برای تشخیص گاوهای بیمار باید سریعا آزمایشات لازم را انجام داده و گاوهای آلوده را حذف نمود.

واکسیناسیون گاو در برابر بیماری تب مالت

اگر دام در عمرش تنها یک بار هم واکسن این بیماری را دریافت کرده باشد در برابر آن ایمن خواهد بود. این واکسن را میتوان هر زمان از سال به دام تزریق کرد. این واکسن را باید تنها در یک نوبت و به میزان ۵ سی سی به گوساله تزریق نمود. بهتر است گاوهای ماده پیش از سن ۳ تا ۶ ماهگی این واکسن را دریافت کنند. واکسن تب مالت را باید دور از نور و گرما و در یخچال نگه داری کرد.


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *