بیشترین سود خالص برای دامداران زمانی است که تولید مثل انجام شود و با تولد بره  و بزغاله همراه شود. اما این اول کار نیست چونکه بره ها بدنی ضعیف دارند و اگر به خوبی نتوانید از آنها مراقبت کنید ممکن است منجر به مرگ بره ها در روزهای اول شود. سرمازدگی و گرسنگی دو تا از مهمترین دلایل تلف شدن بره ها هنگام تولد است که با خوراندن شیر آغوز به بره ها و بردن به محیط گرم می توانید آنها را درمان کنید. حفظ و نگهداری از بره های تازه متولد شده شانس زنده نگه داشتن آنها را بالا می برد. پس بهتر است با خواندن این مقاله اطلاعات خودتون را بالا ببرید و بهتر از بره ها مراقبت کنید.

کاهش دمای بدن بره ها می تواند به دو دلیل سرمازدگی و گرسنگی است که معمولا در بره های تازه متولد شده دلیل آن سرمازدگی و در بره های بیشتر از یک روز افت دمای بدن به دلیل گرسنگی است.

چطور بره های تازه متولد شده با کاهش دمای بدن مواجه می شوند و می میرند؟

به طور کلی دلایلی زیادی چون بیماری تب برفکی، اسهال شدید، پی پی آر، آنتروتوکوسمی می تواند منجر به تلف شدن بره ها شود اما به طور کلی در سه هفته اول تولد بره ها مهمترین دلایل مرگ و میر بره ها سرمازدگی و گرسنگی آنهاست.

بدنیا آمدن بره ها در یک محیط بدون سرپناه باعث افت شدید دمای بدن بره ها می شود زیرا تنها ۳ درصد بدن بره حاوی چربی است از این رو مقاومت بالایی در برابر سرما ندارند. همچنین مردن میش مادر و قبول نکردن مادری دیگر باعث میشه که بره شیر آغوز نخورد و از این جهت بدن آن در برابر سرمازدگی مقاوم نباشد.

سرمازدگی در بره ها چه علائمی دارد و چطور می تونه باعث تلف شدن آنها شود؟

 1. ایستادن بسیار ضعیف و به حالت قور و جمع شده
 2. افتادگی گوش ها و عدم توانایی برای بالا نگه داشتن سر در موارد شدید
 3. سرد بودن دهان و گوش ها
 4. در این شرایط بره قادر به مکیدن شیر نخواهد بود.
 5. دمای بدن پایین تر ۳۷٫۸ درجه (دمای بن نرمال برای بره ها ۳۸٫۵-۳۹٫۵ می باشد)

بره های لاغر و ضعیف زودتر از دیگر بره ها سرمازده میشوند و به سرعت آب بدن خود را از دست داده و دهیدراته میشوند که میتواند منجر به مرگ آنها در همان ساعات آغازین تولد شود.

چه راه کاری برای پیشگیری از تلفات بره ها در بدو تولد به دلیل سرمازدگی وجود دارد؟

یکی از بهترین مواد که باعث بالا بردن دمای بدن بره می شود شیر آغوز است از این رو خیلی مهم است که حتما در بدو تولد به آنها شیر آغوز بدهید. حتی اگر شده به زور و از طریق تغذیه لوله ای می تونید به بره ها شیر آغوز دهید.

 1. بره خیس را سریعا خشک و در یک حوله بپیچید.
 2. خشک و گرم کردن بدن بره با سشوار
 3. قرار دادن بره در یک جایگاه گرم کننده
 4. چنانچه بره به شدت سرما زده شده و در حالت مرگ است بهتر آن را سریعا در یک آب گرم (با دمای ۴۰-۴۵ درجه) قرار دهید. پس از اینکه دمای بدن بالاتر رفت بره را با حوله خشک کرده و به آن شیر بدهید.
 5. اگر بره ای تا ۲ ساعت نتوانست شیر بخورد باید شیر را به آن بخورانید. برای بره های ضعیف میتوانید از ماک، شیشه پستانک یا لوله شکمبه استفاده کنید.
 6. در صورتی که بره تازه متولد شده دهیدراته شده و یا اسهال دارد باید به آن الکترولیت بخورانید.

دلایل اصلی گرسنگی در بره ها در بدو تولد

 1. ماک ناکافی
 2. عدم پذیرش بره توسط مادر
 3. ورم پستان مادر
 4. سرپستانک های بسیار بزرگ و نزدیک به زمین
 5. ناکافی بودن شیر مادر
 6. صدمات مفاصل و زخم دهان

مهمترین علائم گرسنگی در روزهای ابتدایی تولد بره

در سه روز ابتدای تولد بره گرسنگی شایع است که با علائم افتاده بودن گوشها، ضعف در ایستادن، لرزش و کاهش دمای بدن همراه است. در این حالت اگر معده بره را لمس کنید حتی اگر پر باشد خالی به نظر می رسد. کاهش دمای بدن بر اثر گرسنگی در ۱۲ ساعت پس از تولد اتفاق می افتد.

نحوه تغذیه بره با لوله

 1. سرنگ ۶۰ سی سی
 2. لوله نرم به قطر ۶ میلی متر و طول ۵۰ سانتی متر که انتهای آن نرم و صاف باشد.

نویسنده: فرشاد ذوقی


فرشاد ذوقی

کار من دامداری است گهگاهی هم مطلبی درباره گوسفندان مینویسم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.